Kronlar ve Köprüler Gülümseme Galerisi

130£ den Başlayan Fiyatlar– 7 Günlük Zaman

Google Ratings

Türk Kronları ve Köprüleri

The Pearl Clinic Antalya Türkiye Profesyonel Diş Hizmetleri

TÜRK KRONLARI NEDİR?


Türk Kaplamaları, diş veya diş implantı üzerine yerleştirilen diş şeklinde bir “kapaktır”, asıl amacı diş hekimlerimiz tarafından yapılan diş rehabilitasyonudur. Kaplama hem estetik hem de fonksiyonel amaçlı kullanılan bir diş tedavisidir.

Çeşitli Diş Kronu Tipleri Vardır

Diş kaplamaları, estetik iyileşme süreçlerinin yanı sıra çiğneme süreçlerinde hastaya maksimum diş işlevselliği kazandırılmasında da önemli bir rol oynar. Diş parçalarından herhangi birinde fonksiyon bozukluğu olan hastalar, gülümsemelerini ve özgüvenlerini geliştirmek için mükemmel olan bu çözümden (kron fiyatı uygun) yararlanabilirler.


Yerleştirme Tekniği

Süreci başarılı bir şekilde yürütmek için öncelikle yüksek eğitimli profesyonellere ihtiyaç duyulmaktadır. Hastalar, doğal dişlerinin 'oyulmuş' ve 'küçültülmüş' olduğunu görecekler, böylece ön dişlerini taklit eden bu yapay kaplamalar üzerlerine yerleştirilecektir.

 

Farklı Kron Tipleri

The Pearl Clinic olarak, hastalarımızın ihtiyaçlarına ve tercihlerine uygun farklı fiyat seçenekleri sunuyoruz. Diş kaplamaları konusundaki uzman ekibimiz, tanınmış estetik protez uzmanları ve seçkin protez laboratuvarlarıyla işbirliği yaparak, hastalarımızın estetik restorasyonlarda en yüksek kaliteyi elde etmelerini sağlıyor. Kronlar, porselen kaplamalar veya seramik dolgular olsun, sunduğumuz çeşitli diş kaplama türleri ile hastalarımızın gülümsemelerini mükemmel bir şekilde restore etmeye odaklanıyoruz.Estetik İyileştirmenin Önemi

Diş kronlarına dikkat edilmelidir. Hasar görmüş bir dişi (örneğin, çürük veya diş eti iltihabı nedeniyle) orijinal durumuna döndürerek, hastaya sadece çiğneme süreçlerinde değil, aynı zamanda estetik iyileşmede de maksimum güvenlik sağlanır. Yıllar geçtikçe, çoğu aşınma nedeniyle, bu dişlerin yerine diş kaplamaları kesici dişlerden çok daha sık kullanılır. Aynı şekilde, aşırı derecede hasar görmüş parçalarda normalliği ve doğallığı taklit etmek için kapakların önemi de mutlaktır ve açığa çıktığında ağız sağlığının bozulmasına neden olabilir. Bu sorun, bozulmuş durumdaki doğal dişin yapay bir dişle ve kişiselleştirilmiş mine tonu ve morfolojisiyle (hastanın ağız boşluğuna göre) değiştirilmesi veya değiştirilmesiyle çözülür.

Diş kaplamalarının en önemli dezavantajlarından biri, sağlıklı diş yapısının çıkarılmasını gerektirmesidir. Diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında daha invaziv bir tedavi haline gelir, çünkü azı dişleri ve küçük azı dişleri yıllar içinde en çok aşınmaya maruz kalan kısımlardır. Bu dişlerin yerine diş kaplamaları kesici dişlerden çok daha sık yapılır. Aynı şekilde, oldukça hasarlı parçalarda normallik ve doğallığı taklit etmek için kapakların önemi de mutlaktır. Maruz kaldığında ağız sağlığının bozulmasına neden olabilir. Bu soruna çözüm bulmak için doğal dişin yapay dişle değiştirilmesi veya ikame edilmesiyle çözüm bulunur. Mine tonu ve morfolojisi açısından hastanın ağız boşluğuna uyacak şekilde özelleştirilmiştir. Bu, kötüleşen koşullarda kişiselleştirilmiş restorasyona olanak tanır.

DİŞ KRONLARI TİPLERİ

Kaplamaların farklı türleri vardır. E-max seramik (porselen), zirkonyum, metal ve reçine gibi çeşitli malzemelerden yapılırlar. Tüm bu malzemelerin adaptasyon dereceleri nedeniyle hastada son derece tatmin edici sonuçlar verdiğini belirtmek gerekir. Ancak üstün estetik gerektiren ve kalite/fiyat oranının iyi olduğu diş rekonstrüksiyonlarında en sık porselen olanlara başvurulur.

E-max porselen kronlar

E-max porselen kaplamalar, diğer kaplama türlerine göre daha iyi bir doğal renk uyumu sağlar. Porselen veya zirkonyum metalinden yapılanlara göre daha kırılgandırlar. Bu nedenle genellikle arka dişlere veya azı dişlerine yerleştirilmezler. Ön dişlerde estetik diş restorasyonlarında kullanılırlar. Porselen kaplamalar, endike olmadığında sadece estetik restorasyonlar için kullanılır.

Zirkonyum kronlar

Zirkonyum, günlük aşınma ve yıpranmaya dayanabilen güçlü bir malzemedir. Estetik düzeyi iyidir. Bu diş restorasyonları, doğal dişlere benzer şekilde yarı saydamlık ve ışığı yansıtma özelliklerine sahiptir. Ayrıca, bu diş kaplamaları amalgam veya metal alaşımlarından "biyouyumlu" olarak kabul edilmeleriyle farklılık göstermektedir. Zirkonyum, insan vücudu tarafından kabul edildiği için alerji veya olumsuz reaksiyonlarla ilgili endişeleri ortadan kaldırır. Estetik açıdan, porselen kaplamalar zirkonyum kaplamaların bir adım üstünde kabul edilir.

 

 

Porselen Metal Kronlar

Porselen metal diş kronları, porselen kaplı metalden yapılırlar. Doğal görünürler ve porselenden daha sağlamdırlar. Diş etleri boyunca metalin görünmesi veya diş eti çekildiğinde zamanla metalin açığa çıkması birincil dezavantajdır. Bu kronlar, fiyatları zirkonyum ve e-max porselenlerden daha düşük olduğundan arka dişler için iyi bir seçenek olabilir.

Metal Kronlar

Estetik diş hekimliğinin gelişmesiyle birlikte bu tip kaplamalar artık kullanılmamaktadır. Altın, paladyum, gümüş, nikel veya kromdan yapılmıştır. Genellikle uzun süre dayanırlardı. Ancak rengi özellikle ön dişlerde doğal görünmüyor.


    
 

Kronlar ve Diş Eti Çekilmeleri: Nelerdir?

Diş kaplamaları sabitlendikten sonra, zamanla diş etleri küçülme sürecine girebilir. Böylece, boynun doğal diş köküne tutunan kısmı görünür hale gelir. Boynun metalden yapılmış olması hastaların estetiğini kötüleştirebilir ve görülebilir hale getirebilir. Çünkü nihai sonuç, protez uzmanının kronu üretmek için kullandığı malzemelere bağlı olacaktır. Porselenlerin durumu, maksimum sabitleme ve dayanıklılığı garanti eden ayrıntılı bir laboratuvar seçiminden geçmesi nedeniyle öne çıkıyor.

Benim İçin Kron mu Yoksa Kaplama mı Daha İyi?

Kron ve kaplama tedavilerini karıştırmak yaygındır, ancak bunların aynı olduğunu belirtmek gerekir. Yani, protezcinin yukarıda bahsedilen malzemelerden yapay dişleri şekillendirdiği bir çözüm üretmesidir. Böylece, doğal ve önceden küçültülmüş bir dişin boşluğuna mükemmel şekilde otururlar. Maksimum estetik ve fonksiyonel sonuç elde edilir. The Pearl Clinic'te yüksek kaliteli estetik sonuçları garanti etmek için farklı tipte ve fiyatlarda diş kaplamaları ile en iyi protez laboratuvarlarıyla çalışıyoruz.
The Pearl Clinic Antalya Türkiye Profesyonel Diş Hizmetleri

SABİT DİŞ KÖPRÜSÜ NEDİR?

Sabit diş köprüsü bir çeşit diş protezidir. Bu da hastanın hâlâ ağzında bulunan sağlıklı dişlerine bağlıdır. Sabit bölümlü protezler (ayrıca adlandırıldığı gibi) tipik olarak bitişik eksik dişlerin yerini alır. Bu dişler, hastanın ağzında birbirine yakındır. Diş implantlarının yanı sıra, bu sabit bölümlü protezler, bir veya daha fazla dişini kaybetmiş insanlar için de en iyi çözümdür.

Sabit protezin yerleştirilmesinden önceki adımlar

Sabit bir diş köprüsü yerleştirmek için diş hekiminiz öncelikle bir dizi röntgen filmi çekecek ve aljinat macunla ağzınızın ölçüsünü alacaktır. Bu, alçı dökümü yapmanıza olanak sağlayacaktır. Klinikten çıktığınızda üzerinde sakince çalışabileceğiniz bu işlem sonrasında eksik dişlerin neden olduğu "boşluk" çevresinde, hastanın hala sahip olduğu doğal dişleri oymaya devam edecek. Bunu yaparak, köprünün yerleştirilmesi için geniş alan ve geliştirilmiş bir kavrama yüzeyi sağlar. Bu işlem sırasında dişlerin bir kısmının endodontik bir prosedürle devitalize edilmesinin gerekli olması mümkündür. Bu oyulmuş dişlere, köprünün boşluklara karşılık gelen kısmının aldığı yükleri taşıyacakları ve diş hekimlerinin teknik dilinde ("pontikler") dayanacağı ve köprüyü destekleyecek doğal kökleri bulunmadığı için "sütunlar" adı verilmektedir.

Sabit diş köprüsü nasıl yerleştirilir?

Uzmanımız dişlerinizi kestikten sonra, diş teknisyenleri son sabit diş köprünüzü yapana kadar estetik veya işlevsellik kaybı yaşamamanız için reçine veya akrilikten geçici protezler yerleştirecektir. Protezlerin klinikler dışında diş laboratuvarlarında yapıldığını, köprünüzün ağzınıza yerleşmesi için birkaç gün gerektiğini unutmayın. Şekil ve renk ayarlamaları bir veya iki kez daha klinik ziyareti gerektirebilir, ancak en iyi sonuç için buna değecektir.

Sabit diş köprüsünün işlevleri

En belirgin avantajları, çiğneme fonksiyonunun iyileşmesi ve gülüşünüzün estetiğinin yeniden sağlanması gibi diş köprüsü, hastanın ağız sağlığına yönelik çeşitli risklerin önüne geçer. Hastanın ağzında eksik dişler olduğunda, boş alanı çevreleyen parçalar zamanla orayı doldurmak için dönme veya hareket etme eğilimi gösterir. Bu durum hastaların ısırma sorunlarına, bruksizme ve çürük ve periodontal hastalık riskinin artmasına neden olur.

Diş köprüsü aynı zamanda hastanın hem gülümsemesinin hem de yüzünün görünüşünü iyileştirmesine de olanak tanır: Diş eksikliği olan kişilerde sıklıkla dikey boyut kaybı, burun ile çene arasındaki mesafe oluşur ve bu da yüzde karakteristik bir "cadı" görünümüne yol açar. Bu şekilde ve sabit diş köprüleri sayesinde, özellikle diş eksikliğinin sosyokültürel düzeyin düşük olduğu ve kişisel imajın hiçe sayıldığı bir toplumda, bu kişilerin özgüvenleri ve özgüvenleri artar.

Sabit diş köprüsünün avantajları ve dezavantajları

Diş köprüleri diş implantlarından daha ucuzdur ve özellikle bütçesi kısıtlı kişiler için gerçek bir alternatiftir. Fiyatı hâlâ girişte engel teşkil edenler için Maryland köprüleri gibi daha da düşük fiyatlı çözümler var. Sabit bölümlü protezler büyük bir güç ve dayanıklılık sunar ve zaman içinde görünümlerini çok iyi korurlar. Ayrıca çıkarılabilir protezlere göre temizlenmesi çok daha kolaydır. Ana dezavantajı, sağlıklı dişlerin oyulmasını gerektirmesi ve bu da onu alternatiflere göre çok daha invaziv bir tedavi haline getirmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak birçok hasta için sonuçlar buna değer.

Peki sabit bir diş köprüsü yaptırmalı mıyım?

Her hastanın ağız içi ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle uzman bir diş teknisyeninin sizin durumunuza sabit bir diş köprüsünün uygun olup olmadığını belirlemek için durumunuzu analiz etmesi gerekir.

Diş protezi uzmanlarımızın ücretsiz teşhis yapabilmesi ve sizin için en uygun tedavinin hangisi olduğu konusunda size rehberlik edebilmesi için diş kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Güvenilir ve memnun kalacağınız bir tedavi mi arıyorsunuz?

Bize Ulaşın ve Tedavilerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN